DAY 1

May 31 2008

Brno-Řečkovice

ČeskoCZ

St Michael and St Gudula Cathedral, Brussels

BelgieBE

DAY 2

Jun 01 2008
Katedrála sv. Michaela a sv. Guduly

Původně románská stavba kostelu z 11. st., jenž byla v 13.-15. st. přestavěna v gotickém stylu. Její chór se datuje již do r.1226, zatímco chrámová loď a transept byly přistavěny až ve 14. a 15. s.. Kaple byla zbudována až dodatečně. Od r.1962 byl kostel zapsán mezi katedrály. Západní fasáda byla upravena v letech 1450-1490 podle vzoru francouzské gotiky. Kostel přežil ničení kalvinistů v 16. st. a později i Francouzskou revoluci.
Náměstí Grand Place

Pravoúhlé náměstí se třemi desítkami unikátních cechovních domů, zapsané na seznam UNESCO. Skutečné centrum města, ohnisko historických monumentů. Dominantou je Hotel de Ville (gotická městská radnice), s věží vysokou 96m na jejíž vrcholu je pozlacená socha sv. Michaela (patrona města), navržena v 15. st.
Socha Manneken Pis (Čurající chlapeček)

Světoznámý maskot Bruselu, 61cm vysoká, bronzová soška z r. 1619 vyrobena Jeromem Duquesnoyem. Symbolizuje bruselský vzdor k nepřátelskému světu. Od r. 1987 má svůj protějšek Jaenneke Pis (Čurající holčička) a v r. 1998 byla odhalena soška Zinneke Pis (Čurající pes).
Museum Kakaa a Čokolády

Museum nacházející se na rohu bruselského náměstí Grande Place. Soukromé museum založené r. 1998 ženou slavného bruselského čokoládového umělce, Josepha Drapse (zakladatel Godiva Chocolatier).

Gare Centrale

BelgiumBE

Heysel

BelgiumBE
Muzeum miniatur, Mini-Europe

Zábavní ark o rozloze 2,5 hektaru, ve kterém se nachází miniatury těch nejznámějších a nejkrásnějších staveb z evropských zemí (nejméně 350 modelů).
Atomium

Budova ve tvaru modelu základní buňky krystalové mřížky železa zvětšené 165 miliardkrát, skládá se z devíti koulí. Nejrychlejší výtah v Evropě (5m/s), na samotném vrcholu se nachází restaurace a mimořádná vyhlídka na město. V přízemí se nachází výstava s vědeckou tématikou.

Atomium

BelgiumBE

Dunkirk

FranceFR
Hotel F1 Dunkerque Centre - Saint-Pol-sur-Mer

Jednohvězdičkový hotel ve francouzském pobřežním městě Dunkerk. Samočistící wc a koupelna pro celé patro, pokoje opatřeny elektronickým zámkem s kódem.

DAY 3

Jun 02 2008

Dunkirk

FranceFR

Dover

United KingdomGB
Leeds Castle

Středověký vodní hrad ležící v anglickém hrabství Kent a mnozí jej považují za nejkrásnější v Anglii. Postaven r.1119 na místě starší saské pevnosti z 9. st. na ostrově ležícím uprostřed jezera vytvořeného řekou Len východně od vesnice Leeds. Od svého vzniku je nepřetržitě obýván a dnešní vzhled má na svědomí řada přestaveb a rozšiřování v průběhu staletí. Od r.1278 je spjat s královskou korunou, kdy byl darován Eduardovi I. ve snaze získat si jeho přízeň. Uvnitř lze spatřit bystu v životní velikosti Jindřicha VIII., který se hrad zamiloval a často jej navštěvoval.

Kromě hradu je zde také zahrada navržena zahradním architektem Lancelotem Brownem, ve které je také labyrint, nebo také neobvyklé muzeum obojků.
Pašerácké jeskyně (St. Clement's Caves)

Nachází se na Západním kopci fascinujícího přímořského města Hastings, jenž patřilo k prvním přístavům Cinque Ports a stále vzkvétá coby rybářský přístav.

Vznik jeskyní sv. Klementa se připisuje datu 14,000 před Kristem během poslední Doby ledové. Od jejího vzniku měla jeskyně plno využití (domov, nemocnice, protiletecké (protibombové) kryty, taneční sál) a byla navštívena nesčetným množstvím návštěvníků z nejrůznějších společenských vrstev.

Dnešní podoba jeskyní je perfektní pro vyprávění temných a často krvavých příběhů z dob 17. a 18. st., kdy pašeráctví bylo na svém vrcholu.

DAY 4

Jun 03 2008
Portsmouth Hisrotic Dockyard

Kdysi rušný námořní přístav Portsmouth láká dnes zejména ty, kdo se zajímají o námořní minulost Anglie. Skrývá starou loděnici Portsmouth, kde je vystavena známá vlajková loď Jindřicha VIII., Mary Rose, která se potopila r.1545 při své první plavbě do bitvy proti Francouzům a vyzdvižena byla r.1982. Vedle ní kotví vlajková loď Victory, na jejiž palubě zemřel r.1805 u Trafalgaru admirál Nelson.
Museum Charlese Dickense

Rodný dům slavného anglického spisovatele Charlese Dickense z nějž vzniklo muzeum.

DAY 5

Jun 04 2008
Royal Pavilion

Majestátní, přepychový palác postaven v indickém stylu s čínskou tématikou interiéru v letech 1815-822 architektem Johnem Nashem na příkaz krále Jiřího IV. Nachází se v Brightonu, světoznámém přímořském letovisku a lázních na jihu Anglie, které vzniklo na místě rybářské vesnice v polovině 18.st., kdy lékař Russel objevil léčivé účinky mořské vody. O rozkvět města se zasloužil princ z Walesu a pozdější král Jiří IV.

Další zajímavostí města je viktoriánské molo Brighton Pier z r.1899, které zasahuje 512m do moře. Mimo jiné je zde také slavné podmořské akvárium SEA LIFE, ve kterém se nachází prosklené podmořské tunely, jenž umožňují nahlédnout do života přes 180 000 mořských živočichů (od tichých želv až po majestátní žraloky).

DAY 6

Jun 05 2008
Arundel Castle

Rozlehlý středověký hrad, obklopený zdmi a cimbuřím, vybudován r.1067 původně Normany. Z té doby však dochována pouze samostatně stojící obytná obranná věž hradu (donjon). Hrad byl poškozen v průběhu Anglické občanské války v letech 1642–1651 a obnoven v 18. a 19. století.
Worthing

Přímořské město, ve kterém jsme měli jazykovou školu a hostitelskou rodinu.

DAY 7

Jun 06 2008
Museum Voskových figurín - Madame Tussaud's

Světoznámé museum voskových figurín na světě s více něž 2,5mil. návštěvníky ročně. Sochařka Madame Tussaud začala modelovat voskové figuríny ve Francii, r. 1825 se usadila v Londýně.

Hned vedle se nachází soukromé muzeum, The Sherlock Holmes Museum, zasvěcené populární postavě detektiva ze známých románů sira Arthura Conana Doyla. Bylo otevřeno r.1990 a nachází se na Baker Street v domě č.221B, ačkoliv se nachází mezi domy č.237 a 239, jenž je jedinou dochovanou viktoriánskou obytnou budovou v ulici.
The Houses of Parliament

Od 12.st. až po vládu Jindřicha VIII. zde byla rezidence anglických králů. Od r.1547 zde sídlí anglický parlament. Komplex je rozdělen na Horní sněmovnu (House of Lords, 1300 lordů, mají dědičné právo na členství) a Dolní sněmovnu (House of Commons).

Mimo jiné se zde nachází také Královská galerie, která obsahuje portréty anglických králů. Na okraji komplexu je postavena hodinová věž Big Ben (Clock Tower), vysoká 101m s 334 schody a nějvětším zvonem (váží asi 13 tun, průměr 3m, hodinový strojek váží 5 tun). Během zasedání parlamentu v nočních hodinách je Big Ben osvětlen.

Westminsterské opatství (Westminster Abbey) bylo založeno ve 13. st. jako původní benediktinský klášter, který byl r.1245 přestavěn ve francouzsko-gotickém slohu. Je místem, kde byli korunováni všichni angličtí panovníci a rovněž místem, kde byli pohřbívání.
Náměstí Trafalgar

Vzniklo r.1829, dříve bývalo místem královských stájí, dnes je místem masových shromáždění, demonstrací, v době Vánoc se zde slaví pod vánočním stromem tradičně přiváženým z Norska. Uprostřed náměstí stojí socha admirála Nelsona, vítěze bitvy u Trafalgaru r.1805, nachází se zde také dvě velké fontány a jezdecká socha Jiřího IV..
Coca-Cola London Eye

Od r.1999 (kolo slavnostně otevřeno 31.12.1999) největší vyhlídkové kolo v Evropě (do roku 2006 i na světě). Vysoké 135m, stojí na jižním nábřeží řeky Temže. Konstrukce složena z částí dovezených z celého světa na lodích po řece Temže (otáčecí část z anglie, konstrukce vlastního kola vznikla v Holandsku, ložiska a náboj kola byly vyrobeny v České Republice, hřídel kola pochází z Německa, kabiny pro cestující (32) vznikly ve Francii a lana jsou z Itálie).
Královská greenwichská observatoř (Hvězdárna Greenwich)

Zřízena r.1675 králem Karlem II. na kopci v Greenwich parku. Britští astronomové používali observatoř pro svá měření dlouhou dobu. Budovou vedly čtyři poledníky. Základem pro měření zeměpisné polohy byl nultý poledník, přijatý na mezinárodní konferenci r.1884. Původně byla jeho poloha vyznačena na dvoře observatoře mosazným páskem, později nahrazen páskem z nerezové oceli a od r.1999 silným zeleným laserovým paprskem osvětlujícím londýnské noční nebe. V současné době se v budově nachází muzeum astronomických a navigačních přístrojů.

Royal Observatory Greenwich

United KingdomGB

Brno-Řečkovice

ČeskoCZ
Share to SNS
Link copied.
Paste it somewhere!